Strona główna

Słowiańskie szepty

Czarodziejski zielnik

Czarownice

Złowrogie kobiety

Marzenia (video)

Freja

Biała Dama

Kirke

Goplana

Czary miłosne

Artyściromantyczne

swiat

fr

Freja to najważniejsza bogini skandynawskiego panteonu. Snorri podkreślał, że miała swą siedzibę  w niebiosach, która zwała się Folkvang i za każdym razem, gdy ruszała do walki do niej należała  połowa poległych, a druga do Odyna. Nie przypadkiem zatem jej dzik zwał  się Hlidsvini (dzik bojowy), a miano jej siedziby Folkvang oznaczało pole bitwy. To ona wreszcie w postaci Walkiri Gondul za pomocą czarów wszczeła bitwę między Hedinem i Hognim. Miała ona bowiem podać zaczarowane piwo królowi Hedinowi, który wypiwszy trunek zapomniał o swej przyjaźni z królem Hognim. Ich walka, zwana Hjadningavig, codziennie kończąca się śmiercią większości uczestniczących w boju wojowników, ożywianych wieczorem przez Walkirie i wznawiana nazajutrz od nowa, trwać ma aż po kres czasów. Warto zauważyć, że jedną z najważniejszych cech przypisanych Freji jest odwaga. Jako jedyna spośród bogiń i bogów nie bała się gościć w Asgardzie  pijanego olbrzyma, nalewając mu bez cienia lęku piwo. 

Ruiny: Arkadia                 aaa                  
Freja była także mistrzynią magii seidr. Te praktyki czarodziejskie w przedchrześcijańskiej Skandynawii wykorzystywano do wróżenia. W czasie rytuału wieszczka siedziała na podwyższeniu i nuciła zaklęcia, wzywając duchy, które miały ją obdarzyć okultystyczną wiedzą. Dzięki temu wchodziła w trans i mogła dostać się do podziemnego świata. Wierzono również, iż  bogini przemieniała  się w sokoła i  mogła jako ptak podróżować do odległych krain.

Freja pilnowała, aby rodziły się zdrowe zwierzęta i dzieci. Potrafiła też przepowiedzieć przyszłość noworodka. Była także patronką miłości. Modlili się wszakże do niej zakochani. Mówiono, że bogini uwielbiała poezję miłosną.

Freja poślubiła Oda lub Odra (namiętnego), którego ze względu na jego imię utożsamiono z Odynem. Od kierował się żądzą przygód i podróży (tak samo postępował  Odyn) niewiele tedy czasu spędzał z Freją. Sama zaś bogini przemierzała lądy w poszukiwaniu męża. A kiedy płakała, jej łzy zamieniały się w czerwone złoto. Stąd określano ją mianem „pięknej we łzach”. Co również ciekawe, do wozu bogini zaprzężone były koty. Dostrzeżono przeto podobieństwo do  Cybele, jeżdżącej wozem, zaprzężonym w dwa lwy.

Freja opiekowała się ludźmi, szczególnie królami. W Hyndluljod  pojawiła się jako opiekunka Ottara, swego ziemskiego czciciela i kochanka, któremu pomaga zdobyć wiadomości, potrzebne mu do wygrania pojedynku na wiedzę, którego stawką było najprawdopodobniej objęcie władzy króla.